Günlük yaşamda aşırı terleme özellikle de koltukaltı terlemesi erkek ya da bayan olsun pek çoğumuzun tolere etmekte güçlük çektiği, hatta gizlemek için ne yapacağımızı şaşırdığımız sosyal bir olay.

Botox öncesi dönemlere baktığımızda terlemeyi azaltmak için o bölge ter bezlerinin cerrahi olarak çıkarılmasından, o bölgenin terlemesini sağlayan sinirlerin kesilmesine ya da ter bezlerinin çeşitli kimyasallarla tahrip edilmesine kadar değişik yaklaşımları görüyoruz. Ancak bunların hiçbirisi bize Botox’un sağladığı konfor ve kolaylığı sağlayamıyordu. Bu yöntemler hem hasta için kabulü, hem de hekim için uygulaması zor yöntemler olup elde edilen sonuçlar ise zaman zaman tatmin edici olmaktan uzak olabiliyordu.

Botox, uygulama kolaylığı ve yüksek etkinliği sayesinde bu yöntemlerin pabucunu dama atmış görünüyor. Dilerseniz birkaç soru ile Botox’un aşırı terlemede kullanımını özetleyelim.

Aşırı terleme için yapılan botox uygulamasını takiben hemen işime dönebilir miyim?

Evet, öğle arasında yaptırıp öğleden sonra işinize dönmenizde hiçbir sakınca yok. Ancak sizin yine yaptığınız işi hekiminiz ile paylaşmanızda fayda var. Bazı durumlarda yapılan işe özel tavsiyeler olabiliyor.

Terleyen bölge nasıl belirleniyor, yoksa tahmini olarak mı ilaç uygulanıyor?

Aslında ikisi de uygulanabiliyor. Çünkü koltukaltı bölgesinde genellikle yapılması gereken alan bellidir. Ancak ben yine de özellikle ilk uygulamayı yapacağım hastalarıma “mapping” diye tabir edilen özel bir test ile terleyen bölgenin haritasını mutlaka çıkarıyorum. Bu testi yapmadan uygulama yapıldığında zaten her iki tarafın eşit terlediği varsayımı ile Botox’u sağa ve sola olmak üzere iki eşit parçaya ayırmak gerekiyor. Ancak ben terleme haritası sonrası pekçok hastamın bir tarafına diğer tarafın 3-4 katı Botox uyguladığım oldu. Bu da demektir ki test yapmadan uygulama yapmak etkin kullanımın önünde bir engel olabilir. Diğer bir deyişle; Botox ucuz bir ilaç değil ve en etkili sonucu almak için elimizde böyle bir yöntem varsa kullanmanın gerekliliğine inanıyorum.

Ne kadar Botox kullanmak gerekir? Arkadaşımla paylaşarak daha ucuza getirebilir miyim?

Aslında terleme uygulamalarında ne kadar ilaç gerektiğini yapılan haritalama testi (mapping) belirliyor. Genellikle hastaların %80’inde bir tam Botox yeterli oluyor. Diğer bir deyişle zaten bir bütün Botox şişesi kullanıldığı için diğer yüz uygulamalarındaki Botox paylaşımındaki gibi maliyet azaltma burada pek mümkün değil. Nadir durumlarda daha fazla uygulamak bile gerekebiliyor.

Etkisi ne zaman başlar ve ne kadar sürer?

Terleme azaltıcı etki genelde 48 saat sonra başlar ve birinci haftada tam etki oluşur. Etki süresi ise yüzdeki kırışık uygulamalarındakinden daha uzundur. Yapılan çalışmalar bunun yaklaşık 200 gün civarında olduğunu gösteriyor. Benim tecrübelerim de bunu destekliyor, hastalarım 6 aydan sonra yavaş yavaş terlemenin başladığını ifade ediyorlar. Tam geri dönüş ile genelde 8. ayda oluyor.

Terleme için botox yaptırmanın doğru zamanı nedir?

İstenildiği zaman uygulanabilir, herhangi bir mevsimsel kısıtlama yok. Ancak doğal olarak yaz aylarında şikayetler arttığı için bu dönemde uygulamalar artıyor. Genelde iki grup var. Biri sadece yaz başı yaptırıp sıcak mevsimde rahat edenler, diğeri ise mayıs ve ekim gibi yaz ve kış başı yaptırıp tüm yılı rahat geçirmek isteyenler. Tamamen sizin yaşamınıza bağlı bir seçim.

Uygulanmasının sakıncalı olduğu durumlar var mıdır?

Botox son derece yaygın kullanılan ve kullanım kısıtlaması oldukça az olan bir ilaç olmakla birlikte elbette tüm ilaçlar gibi bazı özel durumlarda kullanılamıyor. Bazı nörolojik hastalıklar ve bazı ilaçların kullanımı bu uygulamayı yapmamızı kısıtlıyor. O nedenle doktorunuza başvururken mutlaka tıbbi geçmişiniz ve kullandığınız ilaçlar konusunda ayrıntılı bilgi veriniz.

Uygulamanın maliyeti nedir?

Botox uygulamasında maliyeti temelde iki şey belirler;

Birincisi ilaç maliyetidir. Ülkemize ilk önce Allergan firmasına ait Botox girdiği için artık tüm preparatlar bu isimle anılır olmuştur. Diğer bir ilaç ise Fransız orijinli olan Dysport’tur. Ülkemizde ikisi de yaygın ve güvenle kullanılmaktadır. Bunlar dışında da özellikle fiyat avantajı olan birkaç farklı Botox preparatı daha olduğunu biliyorum. Ancak bu diğer ürünler ile ilgili bir tecrübem yok.

İkincisi ise hekim ücreti. Uygulamayı yapan her hekimin, mesleğini iyi yapmak adına kendisine yaptığı yatırıma, ihtisas alanına, uygulama profesyonelliğine göre istediği fiyatı belirleme hakkı vardır. O nedenle hiçbir hekimi uyguladığı fiyat politikası nedeniyle eleştirmek doğru olmaz. Ancak gerçekten abartılı düşük fiyatlar söz konusu olduğunda doğru hizmetin alındığından emin olmakta fayda var. Çünkü BOTOX UCUZ BİR İLAÇ DEĞİLDİR !…Sonuç olarak size bunca yazı okutup bir fiyat bilgisi yazmamanın hayal kırıklığını yaşattıysam üzgünüm. Bir hekim olarak boy boy fiyat listesi yayınlamanın meslek ahlakına ters olduğunu düşünüyorum.