Konu Botox ile ilgilenenlere hiç yabancı değil. İlk kez 2004 yılında ortaya çıkan bu durum, o günden bu yana magazin basınında dönem dönem gündeme getirildi ve her seferinde de bu kadar popüler bir estetik uygulamasından beklenebileceği üzere ses getirdi.

Ancak hiçbir yazılı ve görsel basında konunun ayrıntısı ve ne olduğunu göremedik. Fakat burada basını suçlamak yerine biraz da özeleştiri yapmak gerek sanıyorum. Şöyle ki, bizler hekim olarak bu konuda toplumu bilgilendirmede bir miktar yetersiz kaldık.

Konuyu derinlemesine inceleyelim isterseniz;

Botox enjeksiyonu sonrası gerçekten felç olan hasta var mıdır?

Evet vardır. 2004 yılında ABD’de 4 hasta kozmetik amaçlı botox enjeksiyonu sonrası “botulismus zehirlenmesi” teşhisiyle hastaneye yatırılmış ve tedavi edilmiş, hastaların tamamı iyileşmiştir.

Nedeni ortaya çıkarmak için yasal bir inceleme yapıldı mı?

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA’ya bağlı çalışan Kriminal Araştırma Dairesi (OCI) tarafında yapılan inceleme sonucunda ortaya bir dolandırıcılık olayı çıkmış ve buna sebep olan hekimler hapis ve para cezalarına çarptırılmışlardır.

Botox mu sahteymiş?

Hem evet hem hayır… Kullanılan botox aslında gerçek botox zehiri. Fakat kullanan hekimler insan için hazırlanıp pürifiye edilmiş yani saflaştırılmış botox yerine, sadece araştırmalar için deneysel amaçlı kullanıma verilmiş ve üzerinde özellikle “SADECE DENEYSEL AMAÇLI KULLANILIR, İNSAN KULLANIMINA UYGUN DEĞİLDİR” uyarısı bulunan botox zehirini kullanmışlar. Neden mi? Tabiî ki birkaç dolar fazla kar için….

Soruşturma sonucu ne olmuş?

Temmuz 2008 itibariyle, OCI dairesinin soruşturmasını takiben 68 kişi konu ile ilgili tutuklanıp bunlardan 29’u bilerek insan için uygun olmayan botox’u yaklaşık 1000 kişi üzerinde uygulamak suçundan hüküm giymiştir. Amerikan Federal yasasına göre FDA tarafından onaylanmamış hiçbir Botox insan üzerinde uygulanamaz.

Sonuç itibariyle soruşturma sonucunda hem deneysel amaçlı botox’u piyasaya satan laboratuarın izi Florida’da tespit edilerek sorumlular yakalanmış, buradan da satış ağı takip edilerek bu yasa dışı uygulamaya alet olan hekimlere ulaşılmıştır. Tüm sorumlular, hekimler de dâhil olmak üzere çeşitli derecelerde hapis ve para cezalarına çarptırılmışlardır.

Ayrıntılı bilgiye Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA’nın web sitesinden aşağıda göreceğiniz linke tıklayarak ulaşmak mümkün. Hikayenin tamamı, ceza alan doktorların isimleriyle birlikte bültenlerinde yayınlanıyor.

http://www.fda.gov/consumer/updates/botox081308.html

*Güncel yazılar başlığı altında yazılan bu yazıların tüm hakları Op. Dr. Serhat Totan’a ait olup hiçbir şekilde kaynak gösterilmeksizin kopyalanamaz.