• Neden sizdeki fiyat yüksek?
  • Arkadaşım aynı bölge Botox’unu sizin verdiğiniz fiyatın yarısına yaptırmış geçen gün ama!
  • Sizin Botox’unuz orijinal mi, yoksa Çin malı mı?
  • Geçen geldiğimde daha az ödemiştim, şimdi neden daha yüksek?

Tüm bu sorularla sadece ben değil Estetik Cerrahi ile uğraşan tüm meslektaşlarımın zaman zaman karşılaştığını biliyorum.  Elbette verilecek olan hizmetin maddi karşılığını belirleyecek olan, doğal olarak hizmeti veren kişi olup bunun üzerinde yorum yapmak doğru değildir. Ancak belirli bir maliyeti olan bir uygulamanın zaman zaman çok farklı fiyatlara uygulanmasının da sebebini hizmeti alanların bilme hakkı olduğuna inanıyorum. Bu yazı tüm dünyada Botox uygulamalarında karşılaşılan ticari kaynaklı sorunlar üzerinde de durarak, Botox uygulaması yaptıran ya da yaptırmayı planlayan sizleri aydınlatmak üzere hazırlanmıştır.

Sahte Botox?!

Öncelikle kaç tür Botox olduğuna açıklık getirelim. Ülkemize ilk önce Allergan firmasına ait Botox girdiği için artık tüm preparatlar bu isimle anılır olmuştur. Diğer bir ilaç ise Fransız orijinli olan Dysport’tur. Ülkemizde ikisi de yaygın ve güvenle kullanılmaktadır.
Bunlar dışında da özellikle fiyat avantajı olan birkaç farklı botox preparatı daha olduğunu biliyorum. Ancak bu diğer ürünler ile ilgili bir tecrübem yok.

Size söyleyebileceğim en önemli püf nokta , kullanılan maddenin orjinal olmadığı konusunda uyaracak en önemli belirleyicinin fiyat oluşudur. Lütfen aklınızdan çıkarmayın!.. Botox ucuz bir ilaç değildir. Size uygulama yapılırken, doğal olarak sizden hem ilacın maliyeti hem de hekim ücreti talep edilmektedir. Uygulama öncesi lütfen bunu gözardı etmeyiniz.

Botox kutusundan faydalanan kişi sayısı:

Botox, şişesinin açılmasını takiben hemen kullanılması gereken bir ilaçtır. Açıldıktan 4 saat sonra etkinliği giderek kaybolur. O nedenle size sadece bir alan için bile yapılması gerekiyor olsa dahi, eğer sizinle birlikte bir Botox’un maliyetini paylaşacak bir kişi yoksa, kutunun kalanının kullanılamayacak olması nedeniyle kişi başı maliyeti artmaktadır. Bir kutu Botox’ta ortalama olarak 3-5 alana (alın, iki kaş arası, kaz ayakları olmak üzere, her biri birer bölge olarak adlandırılır) yetecek miktarda Botox vardır. O nedenle Botox yaptırmaya giderken birkaç kişi gitmeniz maliyet açısından size daha az yük getirecektir. Bazı klinikler Botox uygulaması için belli günler belirleyip hastalarını bu zamanlara çağırarak açılan kutudan daha fazla kişinin yararlanmasını sağlayıp maliyeti düşürme yoluna gidebilirler. Bu yöntemi de hekiminize sorunuz.

Botox’un hazırlanış biçimi:

Botox, orijinal kutusu içinde kuru toz halinde olup belli miktarda serum ile sulandırılarak kullanıma hazır hale getirilir. Eğer gerektiğinden fazla miktarda sulandırılır ise daha fazla kişiye uygulanabilir. Böylece kişi başı maliyeti düşmekteyken, usulüne uygun sulandırılmadığı ve buna bağlı ilacın yoğunluğundaki azalma nedeniyle ise etkinliği azalır.  Bu şekilde uygulandığında Botox istenilen etkiyi genelde gösterir, ancak etki süresi daha kısa olacaktır. Ancak etki süresi zaten kişisel yapıya bağlı olarak çok değişkenlik gösterebildiğinden, sizde bünyesel nedenlerle mi yoksa çok sulandırılan Botox neticesinde mi etki süresinin azaldığını bilmeniz mümkün olamaz.  Bu nedenle sizin tarafınızdan kontrolü mümkün olmayan bu tarz durumlarla karşılaşmamak için hekiminizin Uzmanlık alanını, estetik geçmişini mutlaka araştırıp, güvendiğiniz bir merkeze başvurunuz.

Botox’un saklanış biçimi:

Botox’un,  serum ile sulandırılarak kullanıma hazır hale getirildikten sonraki ilk  4 saat içinde kullanımı önerilmektedir. Kullanıma hazır hale getirildikten sonra bir kişiye kullanılıp, kalan ilaç daha sonra başvuracak hastalar için 4 saatten fazla bekletildiyse etkinliğini giderek kaybeder. Böylece bir önceki maddede bahsedilen fazla sulandırılmış Botox gibi ya zayıf etki gösterir ya da etkinliği kısa sürer.

Botox için başvurduğunuzda sizden hemen önce yapılmış bir uygulama için açılmış olan Botox’un sizde de kullanılmasında sakınca yoktur (4 saatten kısa olmak kaydıyla). Ancak kutunun yakın zamanda açıldığından emin olamıyorsanız, hekiminizden yanınızda yeni bir kutu açmasını isteyiniz. Bu sizin maliyetinizi arttırır. Ancak etkin ilacı aldığınıza emin olursunuz.

*Güncel yazılar başlığı altında yazılan bu yazıların tüm hakları Op. Dr. Serhat Totan’a ait olup hiçbir şekilde kaynak gösterilmeksizin kopyalanamaz.