botox2.jpg

Günlük yaşamımıza son yıllarda girse de aslında “Botox” uzun yıllardır tıbbın hizmetinde olan bir ilaçtır. Özellikle Fizik Tedavi alanında gergin kasları gevşetme amacıyla son derece yaygın kullanılmaktadır. Hatta göz kaslarından bazılarının fazla gergin olması sonucu ortaya çıkan şaşılık tedavisinde de geniş kullanım alanı bulmuştu.

Fakat bu Botox’u estetik amaçla, ardından da migren amaçlı kullanmak kimin aklına gelmiştir?

Cleveland’da çalışan ve Plastik Cerrahi camiasında saygın bir yeri olan Dr. Bahman Guyuron, Botox’un şaşılık tedavisindeki başarısını görünce bunu kırışıklara neden olan yüz kaslarında neden uygulayamayacağı sorusunun yanıtını bulmak için işe koyulmuş. 1980’li yılların sonunda ilk Botox enjeksiyonunu uygulamış ve son derece başarılı olduğunu kanıtlamıştır. Bu doktorun ilk deneme hastası tabiî ki kendisiydi. Kaş çatma çizgisi diye tanımlanan ve her iki kaş arasında bulunan “corrugator” adlı kasın için verilen bu ilacın başarısı, Botox çılgınlığının fitilini ateşleyen olaydır aslında.

Her zaman buluşu yapan doktor, bilim adamı, ya da kaşif değildir. Bilim adamı kendi önüne gelen verileri işleyip sonuç çıkarmasını bilen kişidir. Ancak Botox’un migrene iyi geldiğini Dr. Guyuron bulmamıştır. Dr. Guyuron sadece iki hastasının memnuniyeti üzerine geriye dönük sistematik bir çalışma yaparak iyi bir gözlemci olması sayesinde bu tedavi metodunu geliştirmiştir. Fazla meraklandırmadan anlatalım…

botox12.jpg

Botox’un sonuçlarından memnun olan iki hastası gelerek Botox’un migren ağrılarına iyi geldiğini söyleyince Dr. Guyuron hemen o zamana kadar uygulama yaptığı 314 hastasına ulaşarak içlerinden daha önce migren tanısı konmuş olan 39 kişiyi tespit etmiştir. Bunların incelemesinde 39 kişiden 31’inde migrenin ya tamamen kaybolduğu ya da etkisinin zayıfladığı sonucunu görünce Botox’un bir uygulama alanı daha ortaya çıkmış olur*.

Aradan geçen zaman içinde de Botox uygulama noktaları daha netlik kazanmış ve son derece etkili uygulamalar yapılmaya başlanmıştır. Botox’un uygulama alanı sadece kırışıklık ve migren ile kısıtlı değildir elbette. Son yıllarda giderek popülerlik kazanan “Koltukaltı ve El Terlemesi için Botox Uygulaması”nı da başka bir yazı konusu olarak daha sonra ele alalım.

Op. Dr. Serhat Totan

*Guyuron, Bahman M.D.; Tucker, Tarvez M.D.; Kriegler, Jennifer M.D.
Botulinum Toxin A and Migraine Surgery. Plastic & Reconstructive
Surgery. 112(5) Supplement:171S-173S, October 2003.

**Güncel yazılar başlığı altında yazılan bu yazıların tüm hakları Op. Dr. Serhat Totan’a ait olup hiçbir şekilde kaynak gösterilmeksizin kopyalanamaz.