İLKBAHAR-YAZ-SONBAHAR-KIŞ

YAHUT

LİPOSUCTİON-BİKİNİ-LPG-DİYET

 

 

Havalar her geçen gün ısınıyor. Yeni kreasyon mayo ve bikiniler vitrinlerde…

Sizi yeni bikini almaya iten önlenemez alışveriş tutkusu mu, yoksa geçen yılki bikiniye girememe endişesi mi?

Tüm bunlar kafanızda canlanırken, havalar iyice ısınmadan yaza hazır girmek düşüncesi ve giderek azalmakta olan zaman sanki sizi bir cendereye sokuyor. Ya şimdi ya da hiç… Öyle ya ,yaz ortasında liposuction olup yazın yarısını korseyle geçirecek kadar cesur musunuz?

Peki hiç düşündünüz mü, acaba liposuction için uygun bir aday mısınız?

Nedendir bilinmez ama liposuction çoğu zaman bir zayıflama yöntemi olarak algılanıyor. Oysa ki liposuction kesin olarak bir zayıflama yöntemi olarak kabul edilmemeli ve kontur düzeltme yöntemi olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Diğer bir deyişle bu yöntemden maksimum faydayı sağlayacak olan kişiler kiloları boylarına göre uyumlu, sadece belli bölgelerde fazlalıkları olan bireylerdir.

Buradan “şişman kişilere liposuction yapılmamalı!” sonucu çıkar mı?

Elbette hayır…Kilolu yada morbid obez olarak tanımlanabilen bireyler de liposuction için iyi birer aday olabilirler. Ancak bu kişilerde de hedef, zayıflamak değil sadece belli bölgelerdeki fazlalıklardan kurtulmak olmalıdır.

Liposuction ile kilo kaybım olur mu?

Doğal olarak sizden alınan yağ miktarı kadar bir kaybınızın olacağını beklemek mümkündür. Ancak aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli nokta size Plastik Cerrahınızın söylediği miktarda alınan yağın sadece bir kısmı gerçek yağdır. Kalan ise serum olarak nitelendirilen sıvı kısımdır. Diğer bir deyişle sizden alınan 2 litrenin aslında yağ olarak ağırlık karşılığı en iyi ihtimalle yarısı hatta çoğu zaman üçte biri olmaktadır.

Geçen hafta Liposuction yaptırdım, ama pantalonlarım dar geliyor…

Korkmayın, erken dönemde bu durum normaldir. Liposuction sonrası erken dönemde alınan yağ miktarından daha fazla ödem (şişlik) oluşur. Bu hem giysilerinizin dar gelmesine hem de kilo alarak ameliyat öncesine göre daha ağır olmanıza neden olur. 4 haftadan sonra giderek forma girersiniz.

Liposuction yaptırdım artık rahatım! …diyenlerdenseniz size bir iyi bir de kötü haberim var:

Liposuction etkinliği uzun süreli bir cerrahi girişimdir. Ancak siz ne denli spordan zengin ve sağlıklı bir yaşam sürerseniz sonuçtan o denli uzun mutlu olursunuz. Ancak yaşam tarzınız masabaşı işi şeklinde ve beslenmeniz sağlıksız ise zaman içinde deformasyonlar kaçınılmazdır. Diğer bir deyişle aldığınız kalori yaktığınız kaloriden fazla olduğu sürece zaman içinde hem kilo almanız hem de deformitelerin oluşması olasılığınız artacaktır. Sonuç olarak liposuction sonrası memnuniyetinizin süresini belirlemede yaşam tarzınız son derece önemlidir.

*Güncel yazılar başlığı altında yazılan bu yazıların tüm hakları Op. Dr. Serhat Totan’a ait olup hiçbir şekilde kaynak gösterilmeksizin kopyalanamaz.