liposuction.jpg

“Abdominoplasti” yani “karın germe ameliyatı”, orta ve alt karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun alınmasını ve karın duvarı kaslarının gerginleştirilmesine dayanan bir ameliyattır. Bu prosedür ile sarkan karın görünümü dramatik bir şekilde düzeltilir. Ama, problemin derecesi ve buna yapılacak müdahalenin genişliğine göre değişen uzunlukta kalıcı bir skar (yara izi) kalacağı akıldan çıkarılmamalıdır.

Karın germe ameliyatı olmayı düşünüyorsanız, bu yazı sizi ameliyatın ne gibi durumlarda yararlı olduğu, yapılış şekli ve beklemeniz gereken sonuçlar gibi temel noktalar konusunda aydınlatacaktır.

Abdominoplasti Ameliyatı için Aday Seçimi:
Bu ameliyat için en uygun adaylar, görüntü olarak iyi bir şekle sahip olup, diyet veya egzersizle giderilemeyen karında yağ fazlalılığı ve deri gevşekliği şikayeti olan kadın ve erkeklerdir. Abdominoplasti, birkaç gebelik sonrası karın derisi ve kasları normale dönemeyecek kadar deforme olmuş kadınlar için özellikle çok yararlıdır. Deri elastikiyetinin kaybı ile birlikte bir miktar yağlanma şikayeti olan daha yaşlı hastalarda da bu ameliyat iyi sonuçlar vermektedir.
Önemli ölçüde zayıflamayı planlayan hastalar ameliyatı daha geç dönemde düşünmelidirler. Keza gelecekte hamile kalmayı düşünen kadınlarda da, ameliyat sırasında sıkılaştırılan karın kaslarının gebelik ile gevşeme ihtimali nedeniyle, ameliyat olmak için gebelik sonrası dönem beklenmelidir. Eski karın ameliyatlarınıza bağlı skarlarınız mevcutsa, doktorunuz sizi olağandan daha fazla iz kalacağı şeklinde uyaracaktır.
Karın germe ameliyatı görünüşünüzü ve kendinize güveninizi geliştirecektir, ancak bu her zaman idealinizde beslediğiniz görünüme ulaşmanızı ve insanların size “daha farklı” davranmasını sağlamayabilir. Ameliyata karar vermeden önce beklentilerinizi gözden geçirip bunları doktorunuzla tartışınız.

Her Cerrahi Biraz Belirsizlik ve Risk Taşır:
Dünyada her yıl binlerce abdominoplasti ameliyatı başarıyla uygulanmaktadır. Yeterli deneyime sahip, yetkin bir Plastik Cerrah tarafından yapıldığında sonuçlar hemen her zaman olumludur. Ama her tür cerrahide söz konusu olduğu gibi bu ameliyatın da çeşitli riskleri vardır.
Enfeksiyon, hematom (kan birikimi) gibi ameliyat sonrası komplikasyonlar seyrektir. Enfeksiyon varlığında, yara temizliği ve antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir, ancak hastanede kalış süresi uzar. Ameliyat sonrasında mümkün olduğunca erken ayağa kalkıp hareket eder hale gelirseniz hematom ihtimali de en aza iner. İstenmeyen yara izleri ile sonuçlanan kötü iyileşme ikinci bir operasyon gerektirebilir.

Sigara içmek komplikasyon riskini arttırıp, iyileşmeyi geciktireceğinden, bu ve buna benzer maddeleri içenlerin mutlaka bırakması gerekir.

Ameliyatın Planlanması:

İlk görüşmenizde, cerrahınız genel sağlık durumunuzu gözden geçirip, karın bölgesindeki yağ depolanmasının derecesini belirleyecek ve derinizin ‘tonüsünü’ (elastikiyetini) ölçecektir. Sigara içiyorsanız, herhangi bir ilaç-vitamin-doğal ürün-doğal bitkisel çaylar kullanıyorsanız bunu mutlaka doktorunuza söyleyiniz.
Beklentilerinizi doktorunuzla tartışırken açık olunuz. Doktorunuz da cerrahiyi, bu cerrahiye varsa olabilecek alternatifleri ve bu alternatiflerin risklerini ve limitlerini açıklarken size aynı derecede açık olmalıdır. Örneğin yağ depolanmanız sadece göbek altı bölgesinde yerleşmiş ise, size daha az kompleks bir ameliyat olan ve genellikle günübirlik bir işlem olan “kısmi, mini abdominoplasti” veya “kısmi, mini karın germe ameliyatı” olarak adlandırılan işlemin yapılması daha doğru olacaktır. Diğer yandan bazı durumlarda kısmi veya tam bir abdominoplastinin yanısıra “liposuction” (yağ emilmesi) işlemi de yapılması daha iyi bir kontüre ulaşmayı sağlayacaktır. Bazen de en iyi sonuç tek başına liposuction uygulanması ile elde edilebilir. Doktorunuz her koşulda, sizin için en doğru ve en iyi sonucu oluşturacak yaklaşımı seçecektir.
Görüşme sırasında, doktorunuz size uygulanacak anestezi türü, seçilecek hastane ve masraflar konusunda da bilgi verecektir. Birçok durumda özel ya da resmi sağlık sigortaları abdominoplasti ameliyatlarını karşılamamaktadır.

Ameliyat Hazırlığı:
Ameliyattan hemen önce ne zaman en son sıvı ve katı gıda alacağınızı, en son ne zaman alkol alabileceğinizi, hangi ilaç, vitamin ve doğal ürünlerin ameliyatı olumsuz etkileyebileceğini anlatacaktır. Eğer sigara içiyorsanız, ameliyat öncesi en az 2 hafta ve ameliyat sonrası en az 2 hafta sigara içmemelisiniz. Ameliyat öncesinde özellikle karın bölgenizin güneş ya da solaryuma maruz kalmasından kaçınmalısınız. Yine ameliyat öncesinde sinirlerinizi bozacak kadar ağır bir diyet programı uygulamamalısınız, aşırı diyet iyileşme potansiyelini azaltabilir. Soğuk algınlığı veya herhangi bir enfeksiyon durumunda ameliyatınız ertelenir, bu nedenle ameliyatınıza yakın dönemlerde hasta kişilerle temasınızı kısıtlamalısınız.

Ameliyat sonrasında sizi eve götürecek ve gerekirse size birkaç gün yardım edecek birilerinin yanınızda olması iyi olacaktır.

Anestezi Türü:
Doktorunuz, genel anestezi (yani tüm ameliyat boyunca uyuyor olacağınız anestezi türü) veya nadiren sizi sakinlestiren bir sedatif ilaç ile kombine edilmiş lokal anestezi yolunu seçebilir. Bu ikinci durumda uyanık ama gevşemis olacaksınız, karin bölgeniz ağrıya duyarsız olacaktır. Sadece işlem sırasında biraz çekilme hissi duyabilirsiniz.

Cerrahi Yöntem:
Tam abdominoplasti genellikle planlanan işleme bağlı olarak 2-5 saat sürmekteyken, kısmi abdominoplasti 1- 2 saat sürmektedir.
Genellikle bir kalça kemiği çıkıntısından diğerine doğru, kasığın hemen üzerinden uzanan bir kesi yapılarak işleme başlanır. Göbek deliğini çevre dokulardan serbestleştirmek için, göbek deliği çevresine ikinci bir kesi yapılır. Mini abdominoplastide kesi daha kısadır ve göbek deliğini yeri değiştirilmeyebilir.

Daha sonra karın derisi tamamen, kaburga alt kenarına kadar karın kaslarının hemen üzerinden havaya kaldırılır. Karın kasları bir araya getirilerek sağlamlaştırılır, böylece daha sıkı bir karın duvarı ve daha ince bir bel hattı elde edilir. Karın üzerinden kaldırılan deri aşağıya doğru gerilir ve fazla deri kesilerek çıkarılır. Gerdirilen karın derisinde göbek deliği için yeni bir yer açılarak, bağlantılarıyla serbestleştirilmiş olan göbek deliği buraya yerleştirilip dikilir. Ameliyatın sonunda kesilen yerler kapatılır, tamponlarla örtülür ve deri altında toplanabilecek kan vb. sıvıları boşaltmak için yara bölgesine geçici bir dren (ince bir tüp) yerleştirilebilir.

Mini abdominoplastide ise deri sadece kesi hattı ile göbek deliği arasındaki bölgede kaldırılır. Deri aşağıya doğru çekilir, fazla deri kesilip çıkarılır ve kesiler dikilir.

Ameliyat Sonrası Dönem:

İlk birkaç gün, karın bölgenizde doku şişliği olacağından, ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen hafif bir ağrı ve rahatsızlık duyabilirsiniz. Uygulanan cerrahi işlemin boyutuna göre, birkaç saat sonra evinize dönebilir veya hastanede birkaç gün kalabilirsiniz.
Önceleri ayağa kalkmakta biraz zorlansanız da en kısa zamanda yürümeye başlamanız yararınızadır.

Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz haftalar veya aylar alabilir. İyi bir fizik kondisyona sahipseniz, kuvvetli karın kaslarınız sayesinde abdominoplasti sonrası toparlamanız çok hızlı olacaktır. İşe geri dönebilme bazı durumlarda 2 hafta, bazı durumlarda ise 3 – 4 hafta sonra olmaktadır.
Egzersizler daha iyi iyileşmenizi sağlayacaktır. Daha önce hiç egzersiz yapmamış kişiler bile, doku şişliğinin azaltılması ve kas tonüsünün sağlanması için egzersiz programına başlamalıdır. Ancak erken dönemde aşırı egzersizden kaçınılmalıdır. Bu konuyu mutlaka doktorunuzla konuşunuz.
Ameliyat sonrasında daha düz ve ince bir karnınız olacaktır. Yara izleri kalıcıdır, bunların kabarıklığının gerilemesi ve renginin solması için 9 ay – 1 yıl kadar beklemeniz gerekir. Tamamen kaybolmayan bu yara izleri, birçok giysi hatta mayo ve bikini altında bile görülmez bir konuma sahiptir.

Kısmi veya tam olsun, abdominoplasti karın kasları zayıflamış ve derisi gevşeyip sarkmış kişilerde mükemmel sonuç verir. Birçok vakada, sonrasında eğer dengeli bir diyet ve düzenli bir egzersiz programı uygulanırsa sonuçlar çok daha uzun süreli olacaktır.
Eğer beklentilerinizde gerçekçi iseniz ve kalıcı yara izi, uzun bir toparlanma dönemi gibi konulara hazırlıklı iseniz, “abdominoplasti” sizin için iyi bir seçenek olabilir.

(KAYNAK: Bu broşür Amerikan Plastik Cerrahi Derneği tarafından
hazırlanan ve Hasta Bilgilendirme Broşürü olarak üyelerine
dağıtılan broşürden tercüme edilip, bazı bölümleri
güncelleştirilip sizlerin hizmetine sunulmuştur.)