meme-buyutme.jpg

Meme büyütme ameliyatı, meme hacmininin arttırılmasını hedefleyen bir estetik cerrahidir.

Meme Büyütme Ameliyatı İçin Aday Seçimi:
Meme büyütme ameliyatı olmayı düşünen bir kişinin atması gereken ilk adım bir Plastik Cerrah’a danışmaktır. Arzulanan sonucun mükemmeliyet değil, düzeltme olduğunu akılda tutarak memelerinizin ameliyat sonrası olmasını istediğiniz büyüklüğü ve görünümü ile ilgili beklentilerinizi doktorunuzla açık yüreklilikle tartışmalısınız.
Herhangi bir estetik ameliyat uygulanmadan önce değerlendirilmesi gereken en önemli etkenlerden biri duygusal kararlılıktır. Meme büyütme ameliyatı, memelerinizi şekillendirir fakat hayatınızı değil!!! Estetik cerrahi görünümünüzü düzeltir ve kendinize olan güveninizi tazeler, ancak gerisi size kalmıştır.
Doktorunuz, muayene sonrasında göğüs kafesini kaplayan deri ve memelerin durumu gibi ameliyatla ilgili kararları etkileyecek diğer değişkenleri belirleyecektir. Örneğin memeleri bariz olarak sarkık olan kişiler için, doktorunuz meme büyütme ameliyatına ek olarak sarkan meme derisini azaltacak, yeniden şekillendirecek başka bir yöntem önerebilir.

İlk görüşmenizde doktorunuz kullanılacak cerrahi teknik, anestezi türü, ameliyat yeri, risk ve masrafları ile cerrahinin gerçekçi olarak neleri başarabileceği gibi sizin durumunuza özel detayları da bildirecektir.
Her Cerrahi Biraz Belirsizlik ve Risk Taşır:

Her yıl binlerce başarılı meme büyütme ameliyatı yapılmaktadır. Buna rağmen, her cerrahide olduğu gibi bu ameliyatın da bazı risk ve komplikasyonları vardır. Enfeksiyon ve dokuda kan birikimi (hematom) gibi ameliyat sonrası komplikasyonlar nadirdir ve tedavi edilebilir. Nadiren de olsa gelişebilen “Kapsül Kontraktürü” olarak tanımlanan aşırı skar (nedbe) dokusu oluşumu durumunda, buna bağlı olarak sertleşmiş memelerin yumuşatılması için ikinci bir ameliyat gerekebilir. Komplikasyon riski, iyileşme dönemindeki takiplerinizde cerrahınızın tavsiyelerine dikkatle uyarak azaltılabilir.

Cerrahi Yöntem:
Meme büyütme ameliyatı, tipik olarak az gelişmiş memelerin veya doğum sonrası küçülmüş memelerin büyütülmesi için uygulanır. Ayrıca meme kanseri sonrası memesi alınmış olan kadınların (mastektomi), meme rekonstrüksiyonu sonrasında oluşmuş asimetrisini dengelemek amacıyla da uygulanabilir.

Yöntemin kapsamı hangi değişikliklerin arzulandığına ve cerrahın neyi uygun gördüğüne dayanır. Meme büyütme ameliyatı, meme çevresi uyuşturularak ve sakinleştici (sedatif) verilerek lokal anesteziyle yapılabilirse de genellikle genel anestezi altında uygulanmaktadır.Meme büyütmede kullanılan birkaç cerrahi yaklaşım vardır. En sık kullanılan teknikler, meme alt kısmının meme kafesine kavuştuğu bölgenin bir miktar üzerine yapılan meme altı kesisi veya meme başının çevresindeki koyu renkli derinin (areola) alt sınırı boyunca yapılan yarım daire şeklindeki areola çevresi kesisidir. Daha nadir kullanılan teknik ise koltuk altına yapılan kesidir.
Ameliyatın kapsamına bağlı olarak işlem yaklaşık 1.5-2 saat civarında sürer. Ameliyat sonrasında yara yerleri tamponlarla kapanarak pansuman uygulanır ve kişiye özel sütyen giydirilir.
Ameliyat sonrasında, kolaylıkla ilaçla kontrol edilebilen ağrı, 2. gün giderek azalacaktır. Antibiyotiklerinizi bir hafta süreyle muntazam kullanınız.
Her ne kadar yara izleri en az göze çarpacak şekilde ayarlansa da izler varolacaktır. Birçok kişide yara izinin rengi giderek solacak ve zamanla zor fark edilir hale gelecektir. Memelerdeki hafif derecedeki şişme ve renk değişiklikleri birkaç günde kaybolacaktır.

Her iki taraftaki iyileşme sürecinin farklılığına bağlı olarak memelerde bazen asimetri oluşabilir. Ameliyatı takip eden haftalarda hatta aylarda memelerde farklı derecelerde sertleşme ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda cerrah, yumuşaklığı arttırmak amacıyla 15. günden sonra meme masajı önerebilir.

Bazen meme başlarında his kaybı olabilir. Fakat çoğu vakada his geri dönecektir.

Her ne kadar ameliyat sonrası ilk gün ayağa kalkabilecekseniz de, doktorunuz normal rutininize dönmeden önce size bazı kısıtlamalar getirecektir.

Ameliyat sonrası ilk 2 hafta sırtüstü yatmalısınız.

İyileşmenin düzgün olabilmesi için ilk iki gün kollarınızın hareketini mümkün olduğu kadar azaltınız. İlk hafta içinde ise az miktarda kol hareketleri yapınız ve ağır kaldırmayınız. Bu süre zarfında araba kullanmayınız.

Bandajlarınız alınıncaya kadar (genellikle 6-7. gün) meme bölgenizi ıslatmayınız.

45 gün süre ile hiç bir suretle aspirin veya aspirin içeren ilaçlar kullanmayınız.15 gün sonra 1000 Ü E vitamini baslayınız, 8 ay kullanıp bir ay ara veriniz, tekrar 6 ay kullanıp bu şekilde devam ediniz.İşe ve normal aktivitelerinize ne zaman geri döneceğiniz, ne kadar hızlı iyileştiğinize ve kendinizi nasıl hissettiğinize bağlıdır.

(KAYNAK: Bu broşür Amerikan Plastik Cerrahi Derneği tarafından
hazırlanan ve Hasta Bilgilendirme Broşürü olarak üyelerine
dağıtılan broşürden tercüme edilip, bazı bölümleri
güncelleştirilip sizlerin hizmetine sunulmuştur.)