afrodit1.jpg

Kadınların memeleri, yıllar içinde gebelik, emzirme ve yerçekiminin etkisiyle, derileri elastikiyetini kaybettikçe şekil ve sıkılığını yitirerek sarkmaya başlar, meme başı da genişler. Meme kaldırma ya da tıbbi adıyla “mastopeksi”, sarkan memeleri en azından uzun bir dönem için kaldırarak yeniden şekillendirme ameliyatıdır. Ancak hiçbir cerrahi işlem yerçekiminin etkilerini sonuna kadar kalıcı olarak engelleyemez.

Mastopeksi ile aynı zamanda meme başının çevresindeki koyu renkli alan ( areola) da daraltılabilir. Eğer memeleriniz küçükse veya gebelik sonrasında olduğu gibi sonradan içi gevşeyip küçüldüyse mastopeksinin yanısıra meme ‘implantları’ (protezleri) yerleştirilerek meme hacmi ve sıkılığı arttırılabilir.
Eğer meme kaldırma işlemi yaptırmayı düşünüyorsanız, bu yazıda bu işlemin hangi durumlarda faydalı olduğu, nasıl yapıldığı ve nasıl bir sonuç beklemeniz gerektiği ile ilgili kısa bilgiler edinebilirsiniz. Birçok faktör size ait bazı özelliklere bağlı olacağından bu yazı ile kafanızda gideremediğiniz soruları mail atabilirsiniz.

Meme Dikleştirme Ameliyatı İçin Aday Seçimi:

Meme dikleştirme ameliyatı görünüşünüzü ve kendinize güveninizi geliştirecektir, ama bu her zaman idealinizde belirlediğiniz görünüme ulaşmanızı ve insanların size daha farklı davranmasını sağlamayabilir. Ameliyata karar vermeden önce beklentilerinizi gözden geçirip bunları doktorunuzla tartışınız.

meme-diklestirme2.jpg

Mastopeksi için en uygun adaylar sağlıklı, duygusal olarak stabil, bu ameliyatla yapılabilecekler konusunda gerçekçi düşünceye sahip kadınlardır. Genellikle en iyi sonuçlar küçük, sarkık memelere sahip kadınlarda elde edilir. Her boydaki meme kaldırılabilir, ancak elde edilen sonuçlar ağır memelerde çok uzun süreli veya kalıcı olmayabilir.

Birçok kadın mastopeksiyi gebelik veya emzirme sonrası deride gerilme ve meme kütlesinde azalma olduğu için talep ederler. Ancak ileride tekrar hamilelik planlıyorsanız, meme kaldırma ameliyatını ertelemeniz uygun olacaktır. Mastopeksi, gelecekteki gebeliklerde emzirmeye engel teşkil etmez. Ancak daha sonraki gebelikler sırasında meme derisi gerileceği için, ameliyatla elde edilmiş olan iyi sonuçlar olumsuz etkilenebilir.

Her Cerrahi Biraz Belirsizlik ve Risk Taşır:

Meme dikleştirme ameliyatı basit bir işlem değildir, ama yetkin ve deneyimli bir Plastik Cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde güvenli bir ameliyat olarak kabul edilebilir. Her cerrahi işlemde olduğu gibi komplikasyon veya anestezi reaksiyonu ihtimali vardır. Mastopeksi ameliyatı sonrasında kanama ve enfeksiyon çok seyrek olarak gelişebilir, gelişme durumunda skarların (yara izlerinin) genişlemesine neden olur. Kötü iyileşme ve geniş skarlar sigara içenlerde daha sık olur. Doktorunuzun önerilerine hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrası dönemde çok sıkı uyarak bu riskleri azaltabilirsiniz.

Mastopeksi ameliyatı, farkedilebilir kalıcı bir yara izi bırakır, ancak bu izler sütyen veya bikininizle örtülebilecek bölgededirler. Bu işlem sonunda asimetrik meme başı, memenin veya meme başının kalıcı his kaybı gibi komplikasyonların gelişme olasılığı çok az da olsa vardır.

Ameliyatın Planlanması:

İlk değerlendirmede beklentilerinizi doktorunuzla açıkça konuşmalı ve onun anlattıklarını çok iyi dinlemelisiniz. Hasta ve cerrahın kafasındaki ideal meme büyüklüğü ve şekli farklı olabilir.

Doktorunuz meme muayenesi ve ölçümlerinizi yapacak, ameliyat öncesi ve sonrasını karşılaştırabilmek için fotoğraflarınız çekecektir. Doktorunuz sizinle yaşınız, memelerinizin şekli ve büyüklüğü, derinizin durumu gibi sonucu etkileyebilecek değişkenleri tartışacaktır. Ek olarak meme protezi yerleştirilmesi planlanıyorsa bu konuyla ilgili ayrıca bilgi verecektir. Meme başı ve areolanın yeni yeri de konuşulmalıdır, çünkü bu yapı ameliyat sırasında daha yukarıya alınacak ve meme gerisindeki çizgi ile aynı seviyede tutulmaya çalışılacaktır.

Doktorunuz işlemi detaylı olarak anlatmalı, riskleri ve kısıtlayıcı faktörleri, sonuçta kalacak yara izini tamamıyla anlamanızı sağlamalıdır. Ayrıca uygulanacak olan anestezi türünü, ameliyat olacağınız yeri ve ameliyat masraflarını da bildirecektir. Doktorunuza, özellikle beklentileriniz ve sonuçlar hakkında sorular sormaktan çekinmeyiniz.

Ameliyat Hazırlığı:

Doktorunuz ameliyattan önce, meme dokusunda varolabilecek herhangi bir hastalığı dışlamak adına bir “mammografi” (meme röntgeni) çektirmenizi isteyebilir. Ameliyattan hemen önce ne zaman en son sıvı ve katı gıda alacağınızı, en son ne zaman alkol alabileceğinizi, içiyorsanız öncesinde ve sonrasında kaç gün sigara içmemeniz gerektiğini, hangi ilaç, vitamin ve doğal ürünlerin ameliyatı olumsuz etkileyebileceğini anlatacaktır.

Ameliyat sonrasında sizi eve götürecek ve gerekirse size birkaç gün yardım edecek birilerinin yanınızda olması iyi olacaktır.

Ameliyat Nerede Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı genellikle hastanede yapılır, günübirlik ya da 1-2 gün yatışlı olabilir.

Anestezi Türü:

Bu operasyon genellikle genel anestezi altında yapılır, bu durumda tüm ameliyat boyunca tamamen uyuyor olacaksınız. Bazı olgularda özellikle küçük bir “insizyon”(kesi) yapılacaksa, sedatif (sakinleştirici) bir ilaçla kombine edilmiş lokal anestezi tercih edilebilir. Bu durumda uyanık ama gevşemiş olacaksınız ve çok az rahatsızlık duyacaksınız.

Cerrahi Yöntem:

Pek çok mastopeksi tekniği bulunmaktadır, ancak prosedürlerin çoğu memenin doğal kontürlerini izleyen ‘ters T’ şeklinde ‘insizyon’ (kesi) içerir. Bu insizyon, çıkarılacak meme derisi alanını ve areolayı çevreler, aşağı uzanır ve meme gerisindeki doğal hattı takip eder, ayrıca meme başının yeni yerini belirler. Cerrah, fazla olan deriyi çıkarır, meme başı ve areolayı yeni yerine yukarıya taşır. Sonra her iki yandaki meme dokusunu areola çevresinde ve orta hatta birleştirirken, memenin yeni hatlarını şekillendirir. Ameliyat genellikle 1,5 – 3,5 saat arası sürer.

Bazı hastalarda, özellikle rölatif olarak küçük ve az sarkık memesi olanlarda daha az ve sınırlı insizyon gerektiren işlemler uygulanabilir. Areola çevresinde dairesel bir insizyonun yapıldığı ve halka şeklinde bir deri parçasının çıkarıldığı ‘doughnut’ (simit) veya konsantrik mastopeksi adını taşıyan yöntem buna örnek gösterilebilir.

Meme dikleştirmenin yanısıra meme implantı da konulacaksa, bu implant meme dokusunun hemen arkasında hazırlanan bir poşa veya bazen de göğüs duvarındaki kasın arkasına yerleştirilir.

Ameliyat Sonrası Dönem:

 • Ameliyattan sonra yara yerleri üzerine ince bir tampon konulacak, bunun üzerine elastik bandaj sarılacak veya cerrahi sütyen giydirilecektir.
 • Memeleriniz ilk 1-2 gün hafif mor, şişmiş görünür ve rahatsızlık verebilir, ancak ciddi bir ağrı oluşturmaz. Hissedeceğiniz herhangi bir rahatsızlık durumunda ağrı kesici ilaçlar önerilebilir.
 • Ameliyat bölgesinde toplanabilecek kan ve serumu dışarı almak için drenleriniz (özel tüpler) olacaktır. Genellikle bu drenler 2-4 gün içinde çıkarılmaktadır.
 • Bandajlar 7 gün sonra çıkarılır, yumuşak bir destek sütyeni giydirilir. Bu sütyeni 3-4 hafta boyunca gece gündüz giymeye devam etmeniz, 6 aya kadar ise bu sütyeni gündüzleri devamlı giymeniz gerekecektir.
 • Eğer meme derinizde ameliyat sonrasında kuruma gerçekleşirse, günde birkaç kez nemlendirici krem kullanabilirsiniz, ancak dikiş hatlarını kuru tutmanız gerekir.
 • Ameliyat sonrası gördüğünüz ilk adet sırasında, memeleriniz şişip ağrı yapabilir. Ayrıca birkaç ay boyunca ara ara gelen ağrılarınız olabilir. Bunlar ağrı kesici ilaçlarla kontrol edilebilir.
 • Ameliyat sonrası doku şişmesi nedeniyle meme başı ve meme derisinde bir miktar his kaybı gelişebilir. Bu durum genellikle 6 hafta içinde kaybolur. Bazı hastalarda bu his kaybı 1 yıl veya daha uzun sürebilir, nadiren de kalıcı olabilir.
 • Ameliyat sonrası ilk 2 hafta sırtüstü yatmanız gerekir.
 • Ameliyat sonrası ilk haftada kollarınızı fazla kullanmayınız, 3-4 hafta boyunca başınızın üst seviyesine doğru bir şey kaldırmak veya herhangi birşeyi itmekten kaçınmalı, ağır kaldırmamalısınız. Kollarınızın hareketini yavaş yavaş iyileşmeniz ilerledikçe arttırabilirsiniz.
 • Ameliyat sonrası ilk hafta araba kullanmayınız.
 • Meme bandajlarınız alınıncaya kadar meme bölgesini ıslatmayınız. Bu bandajlar ameliyattan sonraki 7. günde alınacaktır. Bandajlar alındıktan sonra duş alabilirsiniz.
 • Ameliyattan sonraki ilk 4-6 hafta kuvvetli egzersizlerden kaçınınız. Normal hareket ve egzersizlerinize başlamadan önce doktorunuza danışınız.
 • Her ne kadar ameliyattan sonra 1-2 gün içinde ayağa kalksanız da çalışmaya en erken 1 hafta sonra dönebilirsiniz.
 • Cinsel uyarı, insizyonlarınızın şişmesine yol açabileceğinden cinsel yaşamınızı 1 hafta ertelemeniz gerekir.
 • Süt kanalları ve meme başının fonksiyonel anatomisi bozulmadığı için, hamile kaldığınızda emzirme sırasında, bu operasyondan kaynaklanan bir olumsuz etkilenme söz konusu olmayacaktır.
 • Ameliyattan sonraki 2 hafta boyunca aspirin veya aspirin içeren ilaçlar kullanmayınız.

Yeni Görünümünüz:

Doktorunuz izlerinizin mümkün olduğunca az belirgin olması için elinden geleni yapsa da, yine de bilmelisiniz ki mastopeksi ameliyatı sonrasında kalıcı izleriniz olacaktır. Bu izler birkaç ay boyunca kabarık ve kırmızı olur. Sonrasında daha az belirgin hale gelir, hatta bazen soluk beyaz çizgilere dönüşebilir. Bu izlerin yerleşimi sizin ince kesimli bir bikini bile giyebilmenizi mümkün kılacak şekilde ayarlanacaktır.

Şunu aklınızdan çıkarmayın ki meme dikleştirme ameliyatı ile memeleriniz sonsuza dek sıkı kalmayacaktır, yerçekimi, hamilelik, yaşlanma ve kilo değişiklikleri etkilerini daha sonra da göstermeye devam edecektir. Meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte implant yerleştirilen kadınlarda sonuçların sürekliliği daha uzun olmaktadır.

 (KAYNAK: Bu broşür Amerikan Plastik Cerrahi Derneği tarafından
hazırlanan ve Hasta Bilgilendirme Broşürü olarak üyelerine
dağıtılan broşürden tercüme edilip, bazı bölümleri güncelleştirilip
sizlerin hizmetine sunulmuştur.)