meme-kucultme1.jpg

Büyük ve sarkan memelere sahip kadınlar, memenin aşırı ağırlığı nedeniyle sırt, boyun ağrıları ve deri tahrişinden solunum problemlerine kadar değişiklik gösteren çeşitli tıbbi sorunlar yaşamaktadırlar. Sütyen askıları omuzlarda derin izlere yol açabilir. Çok büyük memeler, kadının veya genç kızın kendini aşırı utangaç ve çekingen hissetmesine yol açabilir.

Tıbbi olarak “Redüksiyon Mammoplasti” olarak adlandırılan Meme Küçültme Ameliyatı” bu tür sıkıntıları olan kadınların kurtarıcısı olmuştur. Bu ameliyatta fazla olan yağ, meme dokusu ve deri çıkarılır, memeler daha küçük, daha hafif ve daha sıkı hale getirilir. Aynı işlem sırasında “areola” denen meme başı etrafındaki koyu renkli deri halkasının çapı da küçültülebilir. Amaç kadına daha küçük, daha güzel şekle sahip ve vücuduyla orantılı memeler kazandırmaktır.
Meme küçültme ameliyatı olmayı planlıyorsanız, bu yazı size ameliyatın ne gibi durumlarda önerildiği, nasıl gerçekleştirildiği ve ameliyat sonrası beklenen sonuçlar ile ilgili genel bir bilgi vermektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı İçin Aday Seçimi:

Meme küçültme ameliyatı, kozmetik bir iyileştirmenin yanısıra fiziksel bir rahatlama amaçlanarak yapılır. Ameliyat için başvuran adayların çoğunun çok büyük, sarkan memeleriyle ilgili bazı tıbbi sorunları vardır, aktiviteleri kısıtlanmış ve bazı fiziksel rahatsızlıkları ortaya çıkmıştır.
Olguların çoğunda meme küçültme ameliyatı, meme gelişimini tamamlamadan yapılamaz, ancak eğer memelerin büyüklüğü ciddi fiziksel rahatsızlık oluşturuyorsa daha erken yaşlarda da yapılabilir.

meme-kucultme-jpeg.jpg

Bu ameliyat için en uygun adaylar, yapılacak işlemi tamamıyla anlayabilecek olgunluğa ve erişkinliğe ulaşmış ve gerçekçi beklentileri olan kişilerdir. Meme küçültme ameliyatı ileride emzirmeyi planlayan kadınlar için önerilmez.

Her Cerrahi Biraz Belirsizlik ve Risk Taşır:
Meme küçültme ameliyatı basit bir işlem değildir, ancak yetkin ve deneyimli bir Plastik Cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde oldukça güvenli bir ameliyattır. Her cerrahi işlemde olduğu gibi bu ameliyatta da kanama, enfeksiyon, anestezi reaksiyonu gibi komplikasyonlar gelişebilir. Bazı hastalarda ameliyattan sonra meme başı etrafında küçük yaralar oluşabilir, genellikle bu tür yaralar antibiyotikli kremlerle tedavi edilebilmektedir. Doktorunuzun önerilerine hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrası dönemde çok sıkı uyarak bu riskleri en aza indirebilirsiniz.
Ameliyat sonrasında sütyen veya bikini ile örtülen bölgelerde farkedilir, kalıcı yara izleri kalmaktadır. Sigara içenlerde kötü iyileşme ve yara izlerinde genişleme sık görülmektedir.

Ameliyat sonrasında meme pozisyonu ve meme başının yerleşimi tıpatıp simetrik olmayabilir.

Ameliyatta meme başına giden süt kanallarının çoğu alındığı için ileride emzirmek mümkün olmayabilir.

Bazı hastalarda meme başı ve memenin dokunma hissinde kayıp olabilir.

Çok seyrek olarak meme başı ve areolanın beslenmesi bozularak yitirilmesi söz konusu olabilir. Bu durumda meme başı ve areola vücudun diğer bölgelerinden alınan deri greftleri (deri yaması) ile tekrar oluşturulabilir.

Ameliyatın Planlanması:
İlk görüşmenizde, beklentilerinizi doktorunuzla açıkça tartışmak ve onun düşüncelerini dinlemek çok önemlidir. Sizin ve doktorunuzun ideal meme büyüklüğü ve şekli konusundaki görüşleri farklı olabilir.

Doktorunuz meme muayenesi ve ölçümlerden sonra ameliyat öncesi ve sonrasını karşılaştırabilmek için fotoğraflarınızı çekecektir. Sizinle yaş faktörü, memelerinizin şekli ve büyüklüğü, derinizin durumu gibi sonucu etkileyebilecek değişkenleri konuşacaktır. Meme başı ve areolanın yeni yerini anlatacaktır.
Doktorunuz işlemi detaylı olarak anlatmalı, planlanan anestezi türünü, ameliyatın risklerini ve limitlerini açıklamalıdır, bu ameliyatın sonunda kalıcı bir yara iziniz olacağını tamamiyle anlamış olmalısınız.

Ameliyat Hazırlığı:
Doktorunuz ameliyattan önce, meme dokusunda varolabilecek herhangi bir hastalığı dışlamak adına bir “mammogram” (meme röntgeni) çektirmenizi isteyebilir.

Ameliyattan hemen önce ne zaman en son sıvı ve katı gıda alacağınızı, en son ne zaman alkol alabileceğinizi, içiyorsanız öncesinde ve sonrasında kaç gün sigara içmemeniz gerektiğini, hangi ilaç, vitamin ve doğal ürünlerin ameliyatı olumsuz etkileyebileceğini anlatacaktır.

Meme küçültme ameliyatlarında genellikle kan “transfüzyonu”‘ (kan nakli) gerektirecek kadar kanama olması beklenmez. Ancak çıkarılacak olan meme dokusu miktarı çok fazla ise cerrahınız ameliyat öncesi dönemde sizden 1 ünite kan alınmasını ve bunun hazırlanıp saklanmasını isteyebilir. Böylece kan transfüzyonu gerekirse kendi kanınız kullanılabilecektir.

Ameliyat sonrasında sizi eve götürecek ve gerekirse size birkaç gün yardım edecek birilerinin yanınızda olması iyi olacaktır.

Ameliyat Nerede Yapılır?
Meme küçültme ameliyatı genellikle hastanede yapılır, genellikle 2-4 saat sürer, bazı vakalarda daha uzun sürebilir. Genellikle 2-3 gün hastanede kalabilirsiniz.

Anestezi Türü:

Bu operasyon sadece genel anestezi altında yapılır, bu durumda tüm ameliyat boyunca tamamen uyuyor olacaksınız.

Cerrahi Yöntem:

Meme küçültme teknikleri çok değişiktir, en sık uygulanan yöntemlerin çoğu ‘ters T’ şeklinde ‘insizyon’ (kesi hattı) içerir. Bu insizyon areolayı çevreler, aşağıya uzanır ve meme gerisindeki doğal hattı takip eder. Cerrah, fazla olan meme ve yağ dokusu ile deriyi çıkartır, meme başı ve areolayı yeni yerine yukarıya taşır. Sonra her 2 yandaki meme dokusunu areola çevresinde ve orta hatta birleştirirken, memenin yeni hatlarını şekillendirir. Koltukaltı bölgesinde aşırı yağ mevcutsa ‘liposuction’ (yağ emilimi) bu prosedüre eklenebilir. Areola çevresindeki, areola altındaki ve meme altındaki yara izleri kalıcıdır, ancak kolaylıkla iç çamaşırları ya da bikini ile kapatılabilir.
Vakaların çoğunda meme başlarının kan damarları ve sinirleri kesilmeden prosedür gerçekleştirilir. Ancak nadiren memeler çok büyük ve sarkık ise meme başı ve areolanın tamamen alınıp, yeni yerlerine yerleştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda meme başı ve areolanın dokunma duyusunda kayıp olabilir.

Dikişler, genellikle areola etrafına, areoladan aşağıya dik bir hat üzerinde ve memenin altındaki girinti boyunca yerleştirilir. Bazı vakalarda bu skarın dikey kısmını elimine edecek teknikler kullanılabilir. Bazen de yalnızca liposuction ile meme içi yağları alarak meme boyutu küçültülüp minimal bir skar bırakılabilir.

Ameliyat Sonrası Dönem:
Ameliyattan sonra dikiş yerlerinin üzeri ince tamponlarla kapatılıp üzeri elastik bandaj ile sarılır veya özel cerrahi sütyen giydirilir. Doku aralarında birikmesi muhtemel kan ve sıvıları dışarı almak üzere her iki meme yanına yerleştirilen tüpler (dren) 2-4. Gün alınmaktadır.
İlk birkaç gün, özellikle hareket ettiğinizde ve öksürdüğünüzde hafif biraz ağrı hissedebilirsiniz, 1 hafta kadar da bir miktar hassasiyet olabilir. Bu şikayetler ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilecek düzeydedir.
Bandajlar 1-2 gün sonra çıkarılır, ancak şişme ve morluklar azalana kadar birkaç hafta boyunca cerrahi sütyeni gece gündüz giymeye devam edeceksiniz. Eğer meme deriniz ameliyat sonrasında çok kuru ise, günde birkaç kez nemlendirici kullanabilirsiniz ancak insizyon hatlarını kuru tutmanız gerekir.
Ameliyat sonrası gördüğünüz ilk adet sırasında, memeleriniz şişip ağrı yapabilir. Ayrıca birkaç ay boyunca ara ara gelen keskin ağrılara maruz kalabilirsiniz.

Ameliyat sonrası doku şişliği nedeniyle meme başı ve meme derisinde bir miktar his kaybı gelişebilir. Bu durum genellikle 6 hafta içinde kaybolur. Bazı hastalarda bu his kaybı 1 yıl veya daha uzun sürebilir,nadiren de kalıcı olabilir.

Her ne kadar 1-2 gün içinde ayağa kalkar hale gelseniz de, sosyal aktivitelerinize ve eğer çok yorucu değilse işinize 2 hafta içinde dönebilirsiniz. 3-4 hafta boyunca ağır bir şey kaldırmak veya itmekten kaçınmalısınız.

Cinsel uyarı insizyon yerlerinin şişmesine yol açabileceğinden ameliyattan sonra 1 hafta cinsel yaşamdan kaçınınız. 6 hafta boyunca memelerinize hafif bir temas dışında her türlü müdahaleden kaçınmanız gerekir.

Ameliyat yerinizden çok az bir sıvı sızması ve kabuklanma normaldir. Eğer kanama veya çok şiddetli ağrı gibi olağandışı bir durumla karşılaşırsanız, doktorunuzu aramaktan çekinmeyiniz.

Yeni Görünümünüz:
Her ne kadar şişkinlik ve morlukların çoğu ilk birkaç hafta içinde kaybolsa da memelerinizin yeni şekline kavuşması 6 ay – 1 yıl süre gerektirir. O zaman bile, hormonal değişikliklere, kilo durumunuza ve sonradan gelişen bir hamileliğe bağlı olarak meme şekli değişim gösterebilir.
Cerrahınız izlerinizin mümkün olduğunca belirsiz olması için elinden geleni yapsa da bilmeniz gereken en önemli şey meme küçültme ameliyatı sonrasında yara izlerinin belirgin ve kalıcı olacağıdır. Bu izler birkaç ay boyunca kabarık ve kırmızı olup sonrasında daha az belirgin hale gelir, hatta bazen soluk beyaz çizgiler şekline bürünebilir. Bu izlerin yerleşimleri sizin ince kesimli bir bikini bile giyebilmenizi mümkün kılacak şekilde ayarlanmıştır.
Tüm plastik cerrahi prosedürleri içinde, meme küçültme ameliyatları beden imgesini en hızlı değiştirebilenlerden biridir. Büyük memelerin yarattığı fiziksel rahatsızlıktan kurtulacak, vücudunuz daha orantılı hale gelecek ve giysileriniz size daha bir uyacaktır. Ancak bu değişiklikleri arzuladığınız ölçüde sizin, ailenizin ve arkadaşlarınızın yeni imajınıza uyum sağlayabilmek için zamana ihtiyacı olacaktır. Sizin kadar onların da sabırlı olması gerekir. Neden bu ameliyatı olduğunuzu ve ameliyat öncesi iri memeleriniz yüzünden yaşadığınız sorunları aklınızdan çıkarmayıp, siz de pek çok kadın gibi sabredip sonuçtan mutlu olacaksınız.

Ameliyat Sonrası Bakım:

Ameliyattan sonraki ilk 2 hafta sırtüstü yatmalısınız.

Size tavsiye edilen özel tipteki sütyeni ameliyat sonrası ilk 2 hafta 24 saat süreyle hiç çıkarmadan takınız. (Tabii kirlendikçe temiz bir sütyenle değiştirmeniz mümkündür). 6 ay süreyle de bu sütyeni gündüz devamlı takınız.

Ameliyattan sonraki ilk hafta kollarınızı kullanmayı sınırlandırınız, ağır kaldırmayınız. Ameliyat sonrası ilk haftada araba kullanmayınız. Kollarınızın hareketini yavaş yavaş iyileşmeniz ilerledikçe arttırabilirsiniz.

Meme bandajlarınız alınıncaya kadar (7 gün) meme bölgenizi ıslatmayınız. Bu bandajların alındığı gün ve sonrasında arzu ettiğiniz şekilde duş alabilirsiniz.

Ameliyattan sonraki ilk 4-6 haftada kuvvetli egzersizlerden sakininiz. Normal hareket ve egzersizlerinize başlamadan önce doktorunuza danışınız.

Ameliyattan sonraki ilk 2 hafta aspirin ve aspirin içeren ilaçları kullanmayınız.
Antibiyotiklerinizi mutlaka 1 hafta süreyle kullanınız.

(KAYNAK: Bu broşür Amerikan Plastik Cerrahi Derneği tarafından
hazırlanan ve Hasta Bilgilendirme Broşürü olarak üyelerine
dağıtılan broşürden tercüme edilip, bazı bölümleri
güncelleştirilip sizlerin hizmetine sunulmuştur.)