PRP uygulaması sırasında ya da özellikle bu dolguyu yaptırmak üzere başvuran kişilerden, işlemden hemen önce kol damarlarından belli bir miktar kan alınıp santrifüj edilerek elde edilmiş olan ve PPP olarak adlandırılan proteinden zengin plazma kısmı prpdolguya dönüştürülmektedir. Diğer bir deyişle ilk aşamada PRP elde edilip, ikinci aşamada ise özel bir teknikle PPP dolgusuna dönüştürülmektedir. Bu işlemin sonucunda hem PRP hem de kendi serumunuzdan elde edilmiş bir dolgu maddesi elde edilmiş olmaktadır. Bu nedenle dolgu gereksinimi olan hastalarımızda –PRP’nin yanısıra veya tek başına uygulanmaktadır.

PRP’yi dolguya dönüştürmek mümkün mü?

Aslında PRP’yi de dolguya dönüştürmek mümkün. Fakat dolgu işleminde proteinden yoğun olan serumun PPP kısmını kullanmak daha etkin. PRP’deki hücreleri ise canlılığını kaybetmeden PRP olarak vermek daha etkin bir yaklaşımdır.

İşlem kaç dakika sürüyor?  

Bu işlem için yaklaşık toplam olarak 45 dakika ile 1 saat civarında zaman ayırmanız yeterlidir.

Uygulama yaptıran kişi seanslar sırasında ne hissediyor? Ağrılı bir uygulama mı? 

Hem PRP hem de PPP dolgu uygulamasında hastalarımız uygulama esnasında hissedilen hafif ağrıyı genellikle iyi tolere ederler. İğne ile uygulanmasına rağmen bu tür uygulamalara özel hazırlanmış son derece ince iğneler kullanıldığı için pek çok uygulama yapılan kişi iğnenin acısını fark etmeyebilir. Bu rahatlığı bir miktar daha arttırmak için uygulama öncesinde yüzeyel anestetik bir krem uygulamak da hastalarımızın konforunu arttırmaktadır. Uygulama sonrası pek çok hastanın tanımladığı hafif yanma duygusu ise uygulama sonrası tetiklenen trombositlerin saldığı büyüme faktörlerinin oluşturduğu enflamasyona bağlıdır ve soğuk uygulama ile kısa sürede ortadan kaybolur.

İşlem sonucunda kızarıklık, şişme vs oluyor mu?

Uygulama sonrasındaki ilk 48 saat uygulama bölgesinde hafif kızarıklık ve şişlik özellikle PRP uygulamalarında sıklıkla görülen durumdur. Sadece PPP dolgu uygulaması yapılmışsa kızarıklık ve şişlik göreceli olarak daha az olacaktır. Soğuk uygulama erken saatlerde şişliği azaltmada oldukça etkilidir. Morluk pek görülmemekle birlikte ince cilt yapısına sahip kişilerde özellikle göz çevresinde bazen karşılaşılabilmektedir. Genellikle 2. günü  takiben şikayetlerin büyük bir kısmı geçer ve hastalar sosyal yaşamlarına dönebilirler.

Sonuçlar ne zaman görülmeye başlanıyor?

PRP uygulamasının artık iyileştirmede etkili bir yöntem olduğu kabul edilmiş ve tüm dünyada kabul görmüştür. Ancak konu Estetik-Plastik Cerrahi uygulaması olunca, bu durumda başvuran kişilerin iyi aydınlatılması son derece önem taşımaktadır. PRP’nin uygulama sonrasında kişinin cildinde bir tazelik ve dinlenmişlik hissi ve görünümünü ne kadar kazandıracağı kişinin PRP’ye verdiği hücresel yanıt oranı ile ilişkilidir. PRP’nin bu etkileri genellikle 2-3 gün içinde belirmeye başlar. Ancak dolgu işleminde ise etki, işlemi takiben hemen görülür.

İşlemin kaç seans uygulanması gerekiyor?

Genellikle önerilen 1-3 seans arasıdır ve hastanın cilt yaşlanması durumu ve beklentisine göre düzenlenir. Seanslar arası sürenin ise 3-6 hafta olması gerekmektedir.

Dudak dolgusu da yapılabiliyor mu PRP ile?

Yüzde hemen her bölgede dolgu etkisi yaratması amacıyla PPP ile yapılan dolguyu kullanmak mümkün. Fakat dudak bölgesinin yoğun hareketli yapısı nedeniyle etkisi çok kısa olacağı için çok tercih edilmiyor.

Etki süresi ne kadardır?

Kendi serumunuzdan yapılan bu dolgunun her türlü avantajının yanında etkisinin diğer dolgulara göre daha kısa süreli olması bir dezavantaj gibi görülüyor. Kalıcılığı kişiye göre değişmekle birlikte yaklaşık %50’si ilk ayda, tamamı da 2-3 ay aralığında eriyerek yok olur. 1 ay arayla yapılacak tekrarlayan uygulamalar ile bu süreyi uzatmak mümkün. Ayrıca PRP ile birlikte uygulamak kalıcılığı arttırmaktadır. Dolgu içine çeşitli vitaminler ve diğer dolgu maddelerinin de eklenmesinin kalıcılığı arttırdığını biliyoruz. Ancak ben kişisel uygulamalarımda, zaten doğal olması nedeniyle tercih edilmekte olan bir yönteme dışarıdan bir ilaç eklemenin doğru olmadığını düşünüyorum ve uygulamıyorum.

Bu çok yeni bir yöntem mi? Ülkemizde yeni uygulanmaya mı başlanıyor?

PRP uygulamasını takiben kullanılmaya başlanmış ve dolgu olarak kullanımı açısından yeni bir yöntemdir.

İşlemin herhangi olası bir yan etkisi var mı?

Bu işlem, kişinin kendi dokusunu kullandığı için herhangi bir yan etkisi veya allerjik reaksiyon olasılığı –içine başka bir madde eklenmedikçe- yoktur. Bu nedenle PRP ve PPP dolgusu planlayan kişilerin yöntem konusunda hekimleri ile tüm ayrıntıları konuşmaları uygun olacaktır.

PRP ve PPP dolgusu kimlere uygulanmaz?

Ağır kansızlık, düşük trombosit sayısı, trombosit fonksiyon bozukluğu, aktif sistemik enfeksiyon, aktif kanser varlığı bu uygulamanın yapılmasının önündeki en önemli engellerdir. Bunun dışında da varolan bir hastalığınız varsa mutlaka hekiminizi bu konuda bilgilendirmeniz çok önemlidir.

PPP dolgusunun avantajları:

Kolay uygulama

Kolaylıkla yüksek hacimlerde yapılabilir ve bu maliyeti arttırmaz (Oysa diğer dolgularda her kullanılan dolgu hasta için ek maliyettir).

Allerji riski yoktur.

Kişinin kendi dokusu olması nedeniyle vücut tarafından reddedilmez,

Kendi kendine eriyip yok olur. Vücutta herhangi bir zararlı kalıntı bırakmaz.

Kimlere Önerilir?

Dolgu amaçlı vücuduna yabancı madde istemeyenler,

Uzun etkili dolguları düşünen ama nasıl görüneceğinden emin olamayanlar için kısa süreli deneme amaçlı,

Allerjik yapısı nedeniyle diğer uygulamaları yaptıramayanlar,

Zaten PRP yaptıracak olanlar