PRP (Platelet Rich Plasma), son yıllarda popüler olan bir yöntem olup kişinin kanının alınıp özel bir işlemden geçirildikten sonra içinden hücreler (özellikle trombosit) ve büyüme faktörü olarak adlandırılan birçok hormonun ayrılarak hastanın vücuduna verilmesi işlemidir. prp descriptionEn sık kullanıldığı alanlar Fizik Tedavi amacıyla eklem içi harabiyeti olan hastaların eklem kapsülleri ve kıkırdaklarını iyileştirme ve son yıllarda daha sık olmak üzere Esteti amaçla yüz ve boyun bölgesinde rejüvenasyon yani yüzün kendinin yenilemesi ve yaşlanma etkilerinin azaltılması ve yavaşlatılması hedefi ile yaygın olarak kullanılmaktadır.

PRP YÖNTEMİ VÜCUTTA NASIL ETKİ GÖSTERİR?

Kandan ayrıştırılan PRP içinde bulunan yüksek yoğunluktaki trombosit ve benzeri hücreler uygulandıkları bölgeye ulaştıklarında burada hemen bir yara iyileşmesi sürecini başlatırlar ve bunun ilk tetikçisi olarak ta çok sayıda,  büyüme faktörü olarak adlandırılan (platelet-derived growth factor, transforming growth factor beta, fibroblast growth factor, insulin-like growth factor 1, insulin-like growth factor 2, vascular endothelial growth factor, epidermal growth factor, Interleukin 8, keratinocyte growth factor, connective tissue growth factor ) maddeleri bulundukları bölgeye bırakırlar. Bu büyüme faktörleri salındıkları bölgede kuvvetli bir enflamasyon (yangısal reaksiyon) adı verilen yara iyileşmesi sürecinin ilk basamağını başlatırlar. Ardından bölgeye kan akımı uyarılır ve artan kan akımı sayesinde dokular daha iyi beslenmeye başlar. Matrix denilen ve dokuların aslında yapısal iskeleti olarak adlandırılan maddelerin (kollajen vs) yapımı uyarılır. Böylece o bölgede sıfırdan bir yenilenme süreci tetiklenmiş olur.

PRP YÖNTEMİ AĞRILI MIDIR?

Hastalar PRP uygulama ağrısını genellikle iyi tolere ederler. İğne ile uygulanmasına rağmen bu tür uygulamalara özel hazırlanmış son derece ince iğneler kullanıldığı için pek çok uygulama yapılan kişi iğnenin acısını fark etmeyebilir. Bu rahatlığı bir miktar daha arttırmak için uygulama öncesinde yüzeyel anestetik bir krem uygulamak ta hastalarımızın konforunu arttırır. Uygulama sonrası pek çok hastanın tanımladığı hafif yanma duygusu ise uygulama sonrası tetiklenen trombositlerin saldığı büyüme faktörlerinin oluşturduğu enflamasyona bağlıdır ve soğuk uygulama ile kısa sürede ortadan kaybolur.

PRP KAÇ KEZ UYGULANMALI?

PRP uygulama sayısı ile ilgili kesin bilimsel bir sayı söylemek pek olası değildir. Ancak önerilen genellikle 1 ila 3 uygulama arası, uygulama aralığının da 3 ila 6 hafta arası olması yönündedir. Yüz uygulamalarında her kişinin yaşlanma süreci farklı olması nedeniyle bunu belirlemek hastanın kendisi ve cerrahı ile birlikte belirlenmelidir.

PRP SONRASI NE BEKLEMELİYİM?

Uygulama sonrasındaki ilk 48 saat uygulama bölgesinde  hafif kızarıklık ve şişlik sıklıkla görülen durumdur. Soğuk uygulama bunu oldukça azaltır. Morarma pek görülmemekle birlikte ince cilt yapısına sahip kişilerde özellikle göz çevresinde bazen karşılaşılabilmektedir. Genellikle 2. günü  takiben şikayetlerin büyük bir kısmı geçmiş olarak hastalar sosyal yaşamlarına dönerler. Her uygulama kişiye özel olduğu için, sonuçların ve uygulama sonrası etkiler de standart değildir. Ancak genellikle hastaların büyük kısmında 1-2 günde sosyal yaşamlarına dönmeleri mümkün olur.

KİMLERE PRP UYGULANMAZ?

Ağır kansızlık, düşük trombosit sayısı, trombosit fonksiyon bozukluğu, aktif sistemik enfeksiyon, aktif kanser varlığı bu uygulamanın yapılmasının önündeki en önemli engellerdir. Bunun dışında da varolan bir hastalığınız varsa mutlaka hekiminizi bu konuda bilgilendirmeniz çok önemlidir.

PRP UYGULAMASININ İŞE YARADIĞINI NASIL ANLARIM?

PRP uygulamasının artık iyileştirmeye etkili bir yöntem olduğu kabul edilmiş ve FDA onayını almıştır. Ancak konu Estetik-Plastik Cerrahi uygulaması olunca, bu durumda başvuran kişilerin iyi aydınlatılması son derece önem taşımaktadır. Bu nedenlePRP’nin tanıtım haberlerinde sıklıkla gözümüze çarpan “Sihirli Değnek” imajının doğru olmadığını öncelikle vurgulamakta fayda var. PRP’nin uygulama sonrasında çoğu kişinin cildinde bir tazelik ve dinlenmişlik hissi ve görünümü kazandırdığı doğrudur. Fakat bu da yine o kişinin PRP’ye verdiği yanıt ile doğru orantılıdır. Diğer bir deyişle PRP uygulamasının yüzün rejuvenasyonu yani tazelenmesi, yaşlanma etkilerini azaltmada kesinlikle etkili olduğu bir gerçek olmakla birlikte bunun hastaya görsel olarak vereceği kazanç her zaman farklı olabilir.

NEDEN ÇOK FARKLI FİYATLAR VAR?

PRP uygulamasının yapılmasını sağlayan kitleri birden çok firma ithal etmekte ve tahmin edilebileceği gibi çok farklı ülkelerden bu ürünler getirilmektedir. Avrupa veya Amerika’dan getirilen bir set ile Uzak Doğudan getirilen arasında belirgin fiyat farkları olabilmektedir. Bunun yanında her hekimin de kendisi için takdir ettiği ücret de diğer bir parametre olarak eklenince oldukça geniş bir maliyet yelpazesi  ile karşılaşılmaktadır. Sonuç olarak internetteki bilgi kirlenmesine de takılmadan, doğru kişiye ulaşmanın yolu bence  daha önce bunu yaptırmış ve memnun kalmış bir arkadaş veya yakınınızın referansı olacaktır.