individualized nose

Estetik cerrahi, kişinin görünümünü düzeltmeyi amaçlar. Estetik burun cerrahisi veya “RİNOPLASTİ”, görünümü düzeltmek için burnun tekrar şekillendirilmesidir. Rekonstrüktif rinoplasti, doğumsal bozukluk veya yaralanma sonucu oluşmuş şekil bozukluğunu düzeltmek için yapılır. Aynı zamanda içerideki şekil bozukluğuna (deviasyon) bağlı burun tıkanıklığını rahatlatmak amacıyla yapılan septum (burun orta bölmesi) düzeltici cerrahi ile aynı seansta yapılabilir.

Ameliyat Öncesi Değerlendirme :

Burun estetiği yaptırmayı düşünen kişinin atması gereken ilk adım bir Plastik Cerrah’a danışmaktır. Kişi arzulanan sonucun kusursuzluk değil düzeltme olduğunu akılda tutarak cerrahi sonrası daha iyi görünme ve daha iyi hissetme konusundaki beklentilerini açık yüreklilikle tartışmalıdır.

Herhangi bir estetik ameliyat girişiminden önce değerlendirilmesi gereken en önemli faktörlerden biri duygusal dengedir. Rinoplasti, burnunuza yeni bir şekil verebilir ama hayatınızın akışına yön veremez. Estetik cerrahi görünümünüzü düzeltir ve özgüveninizi tazeler fakat gerisi size kalmaktadır.

Burunu muayene ettikten sonra cerrah, yöntemle ilgili kararı etkileyen diğer değişkenleri kişiyle tartışacaktır. Birçok durumda rinoplasti için önerilen en erken yaş burun büyümesinin %90’ının tamamlandığı, 16-17 yaşlarıdır. Daha ileri yaşlardaki kişilerde kararı etkileyen faktör, yaştan ziyade kişinin sağlık durumudur.

İlk görüşme esnasında doktorunuz kullanılacak cerrahi teknik, anestezi, ameliyatın nerede yapılacağı ve bu cerrahide gerçekçi olarak neler başarılabilir gibi sizin durumunuzla ilgili özel detayları konuşacaktır.

rinoplasti-jpeg-son.jpg

Rinoplastiye karar vermeden önce değerlendirilmesi gereken diğer etkenleri (riskler ve bedel gibi) doktorunuzla bu esnada tartışmanız gerekir. Her yıl yüzlerce rinoplasti başarı ile uygulanmaktadır. Yine de cerrahinin muhtemel tehlikeleri ve rinoplasti ile ilgili özel riskler hakkında bilgilendirilmiş olmanız gerekir. Görünümü düzeltmek amacıyla ilk uygulandığında rinoplastide ameliyat sonrası komplikasyonlar (enfeksiyon vb.) nadirdir. Kötü iyileşme ikinci ameliyatı gerektirebilir. Komplikasyon riski iyileşme dönemindeki takip bakımından doktorunuzun önerilerini dikkatle takip ederek azaltılabilir.

Cerrahi Yöntem:

Estetik rinoplasti, burnun boyutlarını küçültmek veya büyütmek, ucunu yeniden şekillendirmek, burnun tümseğini uzaklaştırmak, üst dudak ile burun arasındaki kötü açıyı düzeltmek amacıyla uygulanır. Bazı vakalarda konturu düzeltmek amacıyla doku ilave etmek gerekebilir. Bu değişikliklerin biri veya hepsi tek ameliyatla gerçekleştirilebilir. Yöntemin kapsamı ne gibi degişikliklerin arzulandığı ve cerrahın neyi uygun bulduğuna dayanır.

Doktorunuzun önerileri doğrultusunda ameliyat tam donanımlı ayaktan tedavi merkezinde veya hastanede yatarak gerçekleştirilebilir.Çoğu burun ameliyatındaki kesiler, burun kanatlarının içine yapılır ve oradan çalışılır. Kesi, cerraha kemik ve kıkırdakları kesmesi, traşlaması, yeniden şekillendirilmesi ve dış görünüşünü değiştirmek amacıyla bazı müdahaleler yapması için giriş kapısı sağlar. Burun tümseği (kemeri) keski veya testere benzeri bir enstrüman kullanılarak uzaklaştırılır ve sonra iki yandaki burun kemikleri daha dar bir köprü oluşturmak üzere birbirine yaklaştırılır. Kıkırdak kesileri burun ucunu ufaltır ve daha iyi bir kontur sağlar. Burun köküyle üst dudak arasındaki açıyı düzeltmek amacıyla burun ucu kaldırılır. Bu işlem, kanatlara yapılmış kesi yoluyla burun ortasındaki kıkırdağın traşlanmasıyla gerçekleştirilir. Eğer geniş bir tümsek uzaklaştırıldıysa burun tabanı oransız olarak geniş olacaktır. Daraltmak için tabandan küçük deri üçgenleri uzaklaştırılır ve burun kanatları orta hatta yaklaştırılır. Ameliyatı takiben kemik ve kıkırdakları yeni pozisyonda korumak için buruna alçıdan bir atel uygulanır. Sıklıkla burun orta bölmesindeki kıkırdakları korumak için, özellikle de bu kıkırdaklara cerrahi uygulandıysa buruna sadece destek olacak kadar ince tamponlar yerleştirilir. İşlem genellikle 1,5-2 saat kadar sürer, fakat ameliyatın kapsamına bağlı olarak daha uzayabilir.

Ameliyat Sonrası Dönem:

Ameliyat sonrasında ağrı kesici ilaçlarla kolayca geçen hafif bir ağrı olabilir. Göz etrafındaki morarma ve şişmeyi azaltmak için sizden başınız yüksekte (2 yastık gibi) yatmanız ve gözlerinize soğuk kompres uygulamanız istenecektir.

Burun alçısı genellikle ameliyatın birinci haftasında çıkarılır, fakat bazı özel durumlarda on güne kadar yerinde tutulabilir. Burun tamponları ise ameliyattan birkaç gün sonra alınır.

Göz çevresindeki morarmalar ameliyatı takiben birkaç gün içinde solmaya başlar ve genellikle 2-3. haftada kaybolur. Bu süre zarfında moraran bölgelere güneş koruyucu sürmeniz gerekir. Burundaki hafif şişlik yavasça geriler, bazen birkaç ay sürebilir.

Estetik rinoplastilerin çoğu burun içinden yapıldığından görülebilir yara izi yoktur. Sadece yöntem geniş burun kanatlarını daraltmayı gerektiriyorsa her iki burun kanadı kıvrımında zor farkedilir bir iz bırakacak kesi yapılır.

Kişinin ameliyat sonrası ani dönüşüm umması gerçekçi değildir. Normal iyileşme, kesin sonucun farkedilmesi için zaman gerektiren yavaş bir süreçtir. Burnun son görünümünü alması, haftalar, aylar hatta bazı vakalarda bir yıl sürebilir. Düzelmenin derecesi, uygulanan düzeltici işlemlerin kapsamına ve burnunuzun, kıkırdaklarınızın ve derinizin temel yapısına bağlıdır. Belirgin olarak şekli bozuk burunda çarpıcı bir sonuç elde edilebilir, öte yandan hafif büyük bir burun da başarıyla düzeltilebilir, fakat sonuç belirgin olmayabilir. Bazı rinoplastilerden sonra akrabaların ve arkadaşların pek büyük bir fark görmediklerini söylemeleri sık olur. Böyle tepkileri başarısızlık belirtisi olarak almayınız, tam aksine eğer daha “iyi” ve “doğal” görünür bir burunsa farkedilmeyecektir. Sonuçta, amaç dikkat çeken yeni bir burun yaratmaktan ziyade yüzün genel özelliklerine yakışan orantıda ustaca harmanlanmış bir burun yaratmaktır.

Her ne kadar ameliyatı takiben 1-2 günde ayağa kalkacak olsanız da Plastik Cerrahınız normal rutininize yeniden başlamanız için size bazı kısıtlamalar getirecektir. Koşma, yüzme ve hatta öne eğilme gibi kan basıncını arttıran aktiviteler ilk birkaç hafta kısıtlanmalıdır. İşe geri dönme süresi kişinin şişlik ve rahatsızlık derecesine bağlıdır. Burun alçısı alındıktan sonra morlukları örtmek için kozmetik malzemelerin kullanımında kısıtlama olmasa da ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta uygulama veya silme esnasında sert oğuşturmayı gerektirecek malzemelerin seçilmemesi gerekir. Morluklar geçinceye kadar güneş koruyucu kremler önerilir.

Özetle geçerli bir bilimsel teknik uygulanarak estetik burun ameliyatı yapılmış hastalarda sonuçları olumlu ya da olumsuz etkileyen faktörler şunlardır:

Olumlu etkileyen faktörler:

 • Hastanın yara iyileşme sorunu olmaması
 • Evvelce burun estetiği ameliyatı geçirmemiş olması
 • Burun derisinin inceliği
 • Kıkırdaklarının güçlü olması
 • Burun ucunun ince olması
 • Burun ile yüz arasında büyük oransızlıklar olmaması
 • Ameliyat sonrasında doktor tavsiyelerine ve bakıma iyi uyulması

Olumsuz etkileyen faktörler:

 • Hastanın yaralarının genelde kötü iyileşiyor olması
 • Hastanın sigara, pipo vb. kullanıyor olması
 • Daha önce burun estetiği ameliyatı geçirmiş olması
 • Burun derisinin kalın, seboreik (yağlı) olması
 • Kıkırdakların zayıf olması
 • Burun ucunun kalın olması
 • Hastanın ameliyat sonrası bakıma dikkat etmemesi
 • Burun ile yüz arasında büyük uyumsuzluklar olması (En sık olanı çenenin burun ve alına göre çok küçük ve geride olmasıdır. İstatistiklerde oran %25’dir. Doktorunuz sizde böyle bir durum tespit ederse profilinizi daha orantılı yapabilmek ve estetik burun ameliyatından elde edilecek olumlu sonucu daha da arttırmak için ek olarak çene büyütme ameliyatı da önerebilir. Son 6 yıldır çene büyütme ameliyatında protez yerine sizin dokularınızın iğne ile çene bölgesine nakledilmesi tekniği kullanılmaktadır. )
(KAYNAK: Amerikan Plastik Cerrahi Derneği tarafından hazırlanan
ve Hasta Bilgilendirme Broşürü olarak üyelerine dağıtılan broşürden
tercüme edilip, bazı bölümleri güncelleştirilip sizlerin
 hizmetine sunulmuştur.)